Vybíráme elektrokolo

O elektrokolu se dá říci, že jde o hit posledních dvou let. Na silnicích a cyklostezkách potkávám stále více cykloturistů na elektrokolech. I když je to klišé, vypadá to, že na nich jezdí mladí i staří:-) Každý má svou motivaci a svůj cíl.

Plánujete výběr elektrokola? Ukáži vám základní typy elektrokol, aby jste si mohli vybrat to správné pro Vás.

Elektrokolo je jízdní kolo, které pomocí systém elektrického pohonu pomáhá a usnadňuje cyklistovi jízdu. Můžete zvolit různé stupně pomoci při vašem výkonu.

Před výběrem nového kola a pro elektrokolo to platí také, jsou důležité odpovědi na tyto otázky:

  • Jaké bude mít elektrokolo využití?
  • Budete jezdit na něm jen do práce nebo počítáte s delšími výjezdy, případně počítáte s intentivní cyklistikou?
  • Budete jezdit denně nebo počítáte jen s víkendovým jezděním?
  • V jakém terénu a na jakém povrchu budete nejčastěji jezdit? Silnice a městské cyklostezky? Šotolina, lesní nebo polní cesty? Rovinatý nebo kopcovitý terén?
|

Co je elektrokolo

Elektrokolo je klasické jízdní kolo, které pomocí systému elektrického pohonu pomáhá uživateli v jízdě. Elektro-pohon je schopen doplňovat sílu, kterou vynakládáte při šlapání. Díky tomu můžete jet v porovnání s klasickým kolem pohodlněji, jednodušeji a bez větší námahy. Přečtěte si článek: Co je elektrokolo?




Typy elektrokol

Dnešní elektrokola jsou konstrukcí téměř totožná klasickým kolům, a tak i jejich typy jsou víceméně stejné.

Silniční elektrokola se běžně nevyrábí, jde většinou o přestavby a zakázkovou výrobu.

Horská ( MTB ) elektrokola

Pro výjezdy do terénu, hor a kopců

Kolo s odolnou konstrukcí s vysokým výkonem motoru a s baterií s delším dojezdem. Mají širší odolné pneu s hrubým vzorkem. Vybavení těchto kol je velmi podobné klasickým horským kolům. Horská elektrokola mají pérování, nejlepší modely jsou celoodpružené a kvalitní brzdy.

Rám horských elektrokol bývá v pánské i dámské variantě.

Jsou určena do terénu a kopců. Pro výjezdy do přírody a hor. Nebojte se velkých kopců a drsnějších cest. Baterie u tohoto typu je připevněna nejčastěji na rámové trubce pro dobré vyvážení kola.

Podrobněji o horských zde: článek – horská kola

Trekinková elektrokola

Trekinková, treková, někdy také crossová nebo cestovní kola jsou určena na delší vyjížďky v lehčím terénu, cyklostezkách nebo po silnici.

Velká skupina elektrokol určená na delší výlety po cyklostezkách, v lehkém terému nebo po silnici. 

Geometrie rámu je pohodlnější než u horského elektrokola, posed je lehce zpřímenější. Ideální pro cykloturistiku. Májí pánská a dámskou variantu rámu.

Pláště u trekových ( crossových ) elektrokol jsou užší než u horských kol. Baterie je často na rámové trubce.  Často je u tohoto typu elektrokol bohatá výbava doplňků, která je pro trekingová a crossová elektrokola typická – blatníky, světla, nosič, aj.

Podrobnější informace o trekových a krosových elektrokolech naleznete v článku Krosová elektrokola.

Městská elektrokola

Robustní kolo s monotubním rámem je vhodné pro jízdu po silnici a po cyklostezkách. Ideální do měst.
Monotubní rám umožňuje snadné nasedání a sesedání, což ocení i starší cyklisté. Posed na těchto kolech je vzpřímený.

Ideální pro jízdu ve městě, po silnici, zvládne i lehký zpeněný terén

Baterie je nejčastěji na rámu pod sedlem nebo na nosiči. Městská elektrokola jsou také většinou plně vybavena a mají bohaté příslušenství ( světla, blatníky, nosič ).

  • Nízké provozní náklady
  • ekologický provoz
  • radost se šlapání

to vše nabízí kola na elektrický pohon a pro městská elektrokola to dvojnásobně, hlavně ekologický provoz těchto kol je velkým přínosem pro města.

Náš tip: Jezdíte do práce na kole a nechcete se zpotit a zadýchat? Městské elektrokolo je proto přímo ideální. U elektrokol není nutné skládat řidičské zkoušky a platit drahé povinné ručení!

Skládací elektrokola

Dá se říci, že Skládací elektrokola jsou speciální podkategorií městských elektrokol. Rám se dá složit, tomu je podřízena celá konstrukce kola. Skládací elektrokolo nejčastěji využijete na kratší projížďky po městě, na cestě do práce nebo do školy.

Ideální na cesty do práce nebo po městě.

Jeho hlavní předností je jeho skvělá skladovatelnost. Díky složení se vejde i do bytu. Nemáte garáž nevadí, složíte ho a může ho dát do komory. Snadno se vejde do výtahu. Skládací elektrokolo se také hodí například do karavanu.

Jaké parametry sledovat při výběru elektrokola

Při výběru elektrokola si také všímejte další parametrů. K těm hlavním patří velikost elektrokola a kapacita akumulátoru ( baterie ).

Vhodná velikost kola se určuje podle výšky postavy.

Pro postavu 160–170 cm vysokou je vhodná velikost 17″.

Pro postavu 170–180 cm – 19″

Pro postavu 180–190 cm – 21″.

Co je velikost kola? Je to délka sedlové trubky – vzdálenost mezi středovou osou a koncem sedlové trubky

Kapacita baterie je hlavním ukazatelem, ale ne jediným, pro posouzení dojezdu kola. Orientačně lze rozdělit baterie do následujících kategorií:

  • kapacita baterie 9AH – 11 Ah – dojezd 40-70 km
  • kapacita baterie 11AH – 13 Ah – dojezd 70-90 km
  • kapacita baterie 13AH – 16 Ah – dojezd 90 a více km

Pozor, údaje jsou pouze orientační. Dojezd je ale velmi proměnná hodnota, která je ovlivněna řadou faktorů ( nastavení asistence, stylem jízdy, náročností terénu nebo umístěním motoru ( v náboji kola nebo středový motor ). U skládacích nebo městský kol vystačíte s menší kapacitou a dojezdem.

Při výběru zejména horských a trekových elektrokol se podívejte také na parametr výkon motoru. Pro tento typ se hodí silnější motory.